Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Det ble Sveriges store kveld da finalen av Eurovision Song Contest gikk av stabelen på lørdag. Selv om mange TV-seere hadde lagt sin elsk på den finske rapperen Käärijä og hans «Cha Cha Cha», var det Loreen og «Tattoo» som trakk det lengste strået hos juryene og sikret sier nummer sju for söta bror.
Samtidig gjorde norske Alessandra Mele jobben og leverte Norges beste plassering på ti år: en femteplass.
Ferske tall fra Kantars TV-måling viser at finalen er sett av 1.076.000 nordmenn. Det er 153.000 færre enn i fjor.
Vi må faktisk tilbake til 2016 - da Norge ikke klarte å kvalifisere seg til finalen - for å finne svakere seertall.
- Veldig godt fornøyde
Redaksjonssjef Vivi Stenberg i NRK er likevel ikke misfornøyd.
- Ikke gjort noen fremstøt
Nesten umiddelbart etter at det ble klart at Sverige stakk av med seieren i årets finale, startet kritikken av juryordningen i konkurransen. TV-seernes stemmer teller nemlig bare 50 prosent.
NRK har foreløpig ikke tatt dette opp med Den europeiske kringkastingsunion (EBU), som står bak arrangementet.
- Vi har selvsagt notert oss diskusjonen, og det vil jeg tro at de rette vedkommende i EBU også har gjort. Men NRK har ikke gjort noen fremstøt mot EBU i skrivende stund, nei.
Les mer: Norsk femteplass i Eurovision - flere er kritiske til juryordningen
Her er seertallene for Eurovison-finalen siden Norge sist vant i 2009:
Les også: Seervekst for Gullruten