Fredag kveld spilte Norges kvinnelandslag sin første kamp i EM som denne gangen blir avholdt i Slovenia. Norge møtte Kroatia i åpningskampen og endte opp med å vinne komfortabelt 32-23. Det til tross for at de «kun» ledet med to mål til pause.

- Det er vanskelig å si noe annet enn at det var godt gjennomført når du leder med to til pause og vinner med ni. Vi visste at de kunne komme til å henge med en stund, men vi sliter dem ut. Jeg er veldig fornøyd med stigningen i kampen, sa landslagstrener Thorir Hergeirsson til TV3 etter kampen.

Kampen ble vist på TV3 og strømmetjenesten Viaplay. Thomas Horni, pressekontakt for sport i Viaplay, forteller at 349.000 seere i snitt fulgte kampen direkte på TV3 på fredag, med en seertopp på 455.000 seere.

Norges andre kamp i mesterskapet ble spilt på søndag. Da møtte de Sveits og de norske håndballkvinnene hadde nok en gang god kontroll på kampen som endte med 17. målsseier, 38-21.

- Målet var å holde dem under 22 mål, og det greide vi. Vi visste at de ville spille mye sju mot seks, og vi burde ha scoret mange mål i tomt bur. Det var litt mangel på konsentrasjon, men det var mye som var bra, sa Hergeirsson til TV3 etter Sveits-kampen.

I snitt var det 377.000 TV-seere som fulgte kampen på TV3, med en seertopp på 443.000 seere.

Vokser med 100.000
- TV3 klart største kommersielle kanal under begge kampene. Under Kroatiakampen hadde vi kommersiell andel på 53,9%, mens den var 43,8 for Sveitskampen, sier Horni til Kampanje.

- Sammenlignet med de to første kampene i forrige mesterskap har vi på TV3 vekst på rundt 100.000, da snittet var 265.000 i fjor. På Viaplay har vi omtrent dobling i snitt antall brukere kontra i fjor. Gledelig dette, spesielt med tanke på at mesterskapet for første gang er i november, legger han til.

Med full pott etter to kamper er Norge klare for hovedrunden i EM. Norge spiller imidlertid sin siste kamp i den innledende gruppa tirsdag mot Ungarn. Første kamp i hovedrundene spilles på lørdag.