Regjeringen har vedtatt en forskrift som forbyr markedsføring av usunn mat og drikke som er særlig rettet mot barn.

- Vi er opptatt av at barn og unge skal ha god helse, og at det skal være lett å ta gode valg i hverdagen. Regjeringen gjennomfører dette grepet fordi vi er opptatt av å beskytte barna våre og helsen deres, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre i en pressemelding.

Produktene som omfattes av forbudet er godteri, is og energidrikk. Også andre produkter kan være omfattes, som frokostblanding, yoghurt og hurtigmat. Her benytter forskriften grenseverdier for ulike næringsstoffer avhengig av kategori for å omfatte de mest usunne produktene.

- Med denne forskriften er Norge et foregangsland. Vi tar ansvar og legger til rette for at færre barn blir utsatt for negativt press som fører til et usunt kosthold, som igjen kan være skadelig for barnas helse, sier Vestre.

Det nye forbudet har også blitt møtt med kritikk, og flere er bekymret for hva konsekvensene av det kan være.

Les mer: NHO slakter regjeringens reklameforbud mot usunn mat til barn

Ifølge regjeringen har de gjort flere justeringer i forskriften etter høringsrunden, og det er blant annet tatt inn et unntak for å bruke varemerker i forbindelse med sponsing, så lenge det ikke er et varemerke for konkrete produkter som omfattes av produktlisten.

Les også: - Den nye lovgivningen ligner et totalforbud for markedsføring av en rekke produkter