Forbrukerrådet mener Vipps bryter personopplysningsloven og at Vipps manipulerer brukerne til å gi samtykke når de vil bruke kundenes kjøpshistorikk til å målrette reklame.
Nå ber de Datatilsynet vurdere både planene i seg selv og hvordan Vipps innhenter samtykke fra brukerne.
Forbrukerrådet mener nemlig at informasjonen om hva kjøpshistorikken skal benyttes til er uklar og gjemt bort, og at brukerne manipuleres til å gi samtykke.
- Kvitteringer og kjøpshistorikk sier svært mye om oss, om det er kjøp av medisiner, reisevaner, matvarer eller bøker om politikk eller seksualitet. Dette er ikke informasjon som bør benyttes til å målrette reklame, sier direktør Inger Lise Blyverket i Forbrukerrådet i en pressemelding.
- Nesten alt vi gjør på nett blir overvåket, brukt til å lage profiler om oss og delt videre med et utall av selskaper. Det siste vi trenger er at selskaper som Vipps gjør denne overvåkningen enda mer inngripende. Dette er da også etter vårt syn et klart brudd på personopplysningsloven.
- Ikke lovlig grunnlag
Forbrukerrådet mener også at Vipps opererer i strid med flere prinsipper i personvernforordningen, som krav om dataminimering, formålsbegrensning og rettferdig, lovlig og åpen behandling.
- Vi kan ikke se at Vipps har lovlig grunnlag til å behandle brukernes informasjon på denne måten. Kjøpshistorikk kan også gjøre det mulig å utlede sensitiv informasjon, og si noe om for eksempel graviditet, sykdom, rusproblemer eller utfordringer med pengespill, sier Inger Lise Blyverket.
- Tar et kritisk blikk på oss selv
Kommunikasjonssjef Caroline Lunde i Vipps forteller at de nettopp har mottatt brevet fra Forbrukerrådet og at de vil bruke tid på å gå gjennom det.
- Vi i Vipps ønsker at det skal være veldig, veldig enkelt å bruke tjenestene våre, og samtidig skal det være enkelt for brukerne våre å vite hva data brukes til. Når vi henter samtykke til å drive med markedsføring og for å lage bedre tilpasset innhold i appen, har åpenhet vært viktig for oss, sier hun til Kampanje.
- Når vi får denne type tilbakemeldinger, må vi vurdere om vi skal gjøre endringer. Nå går vi ordentlig igjennom dette og tar et kritisk blikk på oss selv før vi skal gi en tilbakemelding til Forbrukerrådet.
- Har dere forsøkt å styre brukerne til å gi sitt samtykke?
- Det har ikke vært meningen å manipulere kundene eller brukerne våre til noe som helst, men når vi får denne tilbakemelding så skal vi se gjennom dette og se om vi skal endre praksis, eller om det er noe i samtykkene vi har hentet inn som vi må ta en ekstra titt på.
Kommentér