Blir utfordret: Den nye bilportalen Drive som snart lanseres, vil ta opp kampen med Finn motor som markedsplass for bruktbil. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Bilforhandlere utfordrer Finn med ny markedsplass

Med den nye markedsplassen Drive.no håper Norges Bilbransjeforbund og medlemmene å etablere et konkurransedyktig alternativ for kjøp og salg av biler.

Publisert Sist oppdatert

Samtidig som bilbransjen klaget inn Finn til Konkurransetilsynet for brudd på konkurranseloven rett før jul i fjor, foregikk det store planer i kulissene. Flere sentrale bilaktører jobbet med å bygge opp en konkurrerende markedsplass for salg og kjøp av biler, skriver Dagens Næringsliv (DN).

- I fjor satte Finn opp annonseprisen merkbart. Det er sånn man kan gjøre når man er stor og sterk. Og det viser jo samtidig at det er svakhet i markedet, sier medgründer og analysesjef i bruktbilforhandleren Rebil, Jonathan Parr til DN.

Løsningen ble Drive og portalen Drive.no, som ble etablert i fjor. Hele 36 selskaper og 330 bilforhandlere har stilt seg bak og er inne på eiersiden. I tillegg kan uavhengige bilaktører benytte seg av markedsplassen som har ambisjoner om å utfordre og måle krefter med Finn motor, som har rundt fem millioner besøk hver uke.

- Vi håper vi både kan bidra til en sunnere konkurranse, og at både Ola og Kari kan finne den neste nye bilen på vår markedsplass, sier Egil Steinsland, kommunikasjonssjef i Norges Bilbransjeforbund (NBF).

Drive.no lanseres i månedsskiftet februar og mars.

Powered by Labrador CMS