NRK-stjerner forsvinner til podkast-rivaler: - Kjempesynd å miste dem

Men radiosjefen i NRK kan trøste seg med økt markedsandel og vekst i antall brukere av NRK Radio-appen.

Publisert / Oppdater

Anne Marte Bang Fossberg
Anne Marte Bang Fossberg Journalist

Det nye året er godt i gang, men det er fortsatt lov å ta en kikk i bakspeilet for radiosjef i NRK Cathinka Rondan.

Nye tall fra analysebyrået Nielsen, viser at radiokjempen NRK ender opp med en markedsandel på 66 prosent i 2024.

Det er en oppgang sammenlignet med 2023 da tallet lå på 64,9 prosent for NRKs 15 radiokanaler. Den suverent største radiokanalen i Norge er NRK P1 med en daglig dekning på 1.145.000 lyttere i 2024. 

- Det er veldig gledelige tall! Det er klart at det er gøy å se en slik vekst, sier Rondan til Kampanje.

Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.

- Har styrket egen plattform

Også appen NRK Radio vokser, og både i 2023 og i 2024, økte antallet brukere av appen med 20 prosent.

- Den største ordentlige veksten vi så var jo da vi trakk oss tilbake fra tredjeparter. Det var da vi begynte å se en veldig tydelig vekst for NRK Radio, sier Rondan.

For NRK har lenge jobbet med å flytte lyttere av NRKs innhold fra blant annet Spotify over på NRK Radio-appen.

- At vi har fått flere på appen har jo gjort at vi har styrket egen plattform. I tillegg er det viktig å ha en god lydportefølje. Ser man til Podtoppen er dokumentar-podkastene våre veldig populære.

Les mer: NRK strammer grepet i den nye podkast-krigen - vurderer å trekke programmer fra konkurrenter

I tillegg er drar kategoriene fakta, humor og underholdning mange podkastlyttere, opplyser Rondan. 

- Det er jo også gledelig at NRK samler mange lyttere blant annet med «Hele historien» og «Historien fra virkeligheten». Det er jo også litt av lydmediets styrke at det velges i situasjoner hvor man har kapasitet til å fordype seg og engasjere seg i en historie.

Les også: Brakdebut for Martin Lepperød på Podtoppen: - Helt sinnssykt 

 

Synd å miste Berrum og Beyer

Nylig gikk en av de mest populære NRK-podkastene «Berrum og Beyer snakker om greier» over til Podimo.

- Jeg synes det er kjempesynd å miste dem. Vi hadde veldig lyst til å fortsette å ha Lars Berrum og Martin Beyer Olsen - ikke minst for lytterens del, som har vært glad i å følge dem flere ganger i uka hele året. 

Før jul ble det kjent at Martin Lepperød forlot NRK til fordel for å lage podkasten «Nesten hele uka med Lepperød» i samarbeid med Vrang Produksjon. Forrige uke tok podkasten førsteplassen på Podtoppen.

Men der noen er på vei ut døra er andre på vei inn.

NRK har nemlig hentet blant annet Martha Leivestad og Maria Stavang som skal bidra med henholdsvis «Misforstå meg rett» og «Vittig». 

Les også: Går fra gratis til betalt med Berrum og Beyer-podkast: - Skjønner at noen synes det er kjipt 

- Hvorfor er profiler viktige for NRKs lydinnhold?

- For noen podkaster så er det profilene grunnen til at lytteren velger podkasten. Man har ofte godt selskap i radio, og det å ha disse menneskene tett på hverdagen gjør jo at man kommer gjerne mye nærere profilene enn man gjør i andre medier.

- Men det er en del av medienes natur at folk kommer og går. Og derfor må vi også utvikle og fornye oss, og hele tiden ha blikket mot fremtiden.

P4-sjefen:

Administrerende direktør i Viaplay Group Norge, Kenneth Andresen. Foto: Terje Pedersen/NTB

- En utvikling P4-gruppen ikke ønsket å bidra til

Markedsandelen til Bauer Media holder seg stabil ifølge Nielsen. Radiokringkasteren kan vise til samme andel som i 2023, altså en markedsandel på 11,9 prosent.

P4-gruppens markedsandel går noe tilbake, og ender med en andel på 22,1 prosent, ned fra 23,2 prosent i 2023.

- Når det gjelder lytterutviklingen i fjor, så skyldes den for en stor del at vi i januar tok et strategisk valg om å trekke alle P4-gruppens ni radiokanaler ut av den amerikanske radiodistributøren TuneIn. 

Også NRK trakk seg ut av TuneIn i januar 2024. 

- Det betyr at våre kanaler forsvant fra titusenvis av lytte-plattformer som Sonos, smarthøyttalere og bilradioer. Som forventet har dette på kort sikt ført til noe lavere lytting, men det er en pris vi er villige til å betale for å sikre at norsk radio på lang sikt beholder en sterk posisjon i det norske markedet.

- At NRK ikke opplever samme nedgang i lyttertid skyldes trolig at NRK har hatt en lavere andel av lyttingen sin på denne type plattformer enn det vi har, sier Andresen. 

Les også: Martha Leivestad og Galvan Mehidi lager podkast sammen i NRK: - Blir veldig gøy 

- Har holdt seg desidert best over tid

Gjennomsnittlig daglig lyttertid på radio hadde en nedgang fra 83 minutter i 2023 til 79 minutter i 2024.

Til tross for nedgangen ser P4-sjefen positivt på utviklingen i radiolyttingen.

For Nielsen-tallene viser også at antallet lyttere holder seg på et jevnt nivå selv om lyttertiden går ned. 

- Radio er fortsatt det tradisjonelle mediet som har holdt seg desidert best over tid, og med den stadig økende interessen for lydinnhold ser vi svært positivt på utviklingen til norsk radio. Fire minutter nedgang i lyttertid er en marginal endring, og i det store bildet har radio en svært stabil og god utvikling, sier Andresen. 

Her kan du se utviklingen i radiomarkedet målt i markedsandeler for 2024. Kilde: Nielsen.

Mediehus 2024 2023 Endring i prosentpoeng
NRK 66 64,9 +1,1
P4-gruppen 22,1 23,2 -1,1
Bauer Media 11,9 11,9 0

NRK-stjerner forsvinner til podkast-rivaler: - Kjempesynd å miste dem