Påskelabyrintens nye sjef sløyfer kjenningslåt og får kjendiser med på laget: - Håper folk gir det en sjanse

Det blir flere endringer i årets «Påskelabyrinten». - Målet må være at vi øker tallet noe, sier Torfinn Borkhus, som er ny programleder.

Publisert / Oppdater

Øyvind Hofsrud
Øyvind Hofsrud Journalist

Etter 37 år med «Påskelabyrinten» på radio, og senere radio og TV, ble det i fjor klart at Viggo Valle hadde ledet sin siste labyrint. Men selv om Valle ikke lenger er programleder, så blir det påskelabyrint også i år. Denne gangen er det Torfinn Borkhus som er quizmaster.

- Hvordan står det til med nervene før det braker løs?

- Jeg vil si at jeg har nervene under kontroll. Vi hadde en testsending nå nettopp for å se om ting stemmer, og det gikk bra. Jeg kjenner at jeg gleder meg. Det skal bli deilig å komme i gang, sier Borkus til Kampanje.

Borkhus har jobbet i NRK i en årrekke, både på TV og på radio. Han har blant annet ledet «Cruisen» og «Filmpolitiet» på P3 og «Lønsj» på P1.

Og da han gikk i gang med quizprogrammet «Cruisen», hadde han nettopp Viggo Valle som mentor. Men selv om Valle var læremester i quizfaget, lover Borkhus flere endringer og en ny «Påskelabyrinten».

- Jeg har nærmest fått frie tøyler til å gjøre de endringene jeg vil, sier Borkhus.

Les også: Har laget påskeradio i over 35 år på NRK: - En av de sterkeste og fineste tradisjonene vi har

Pensjonert:

Viggo Valle gikk av med pensjon. Fjorårets Påskelabyrint ble dermed hans siste.

Deltakere får kjendishjelp

Borkhus forteller at formen på «Påskelabyrinten» består, men at årets quiz vil har flere nye elementer som han håper lytterne og seerne vil sette pris på.

- Den største forskjellen i år til tidligere år er at en kjendisdeltaker får være med som quizdeltakerens medhjelper. En sparringspartner for dem som deltar, sier Borkhus.

Han forteller videre «Påskelabyrinten» ikke lenger vil være en ren geografisk quiz, men en allmenquiz.

- Det kan like gjerne være at deltakerne skal frem til kjønnssykdommer og insekt som steder i verden, sier Borkhus.

Rent radiofaglig forteller han videre at de kommer til å ha mer bruk av lydeffekter og lydunderlag for å bygge opp spenningen i programmet.

- Hva skjer med den tradisjonsrike «polskaen»?

- «Kari Pers Polska» forsvinner. Det er det elementet jeg har fått flest indikasjoner fra «Påskelabyrinten»-lyttere som de vil at vi skal kvitte oss med. «Polskaen» var originalt med for å få frem telefonnummeret til «Påskelabyrinten», men det skal vi gjøre på andre måter, sier Borkhus.

Håper på å øke lyttertallene

Selv med nye elementer, null Kari Pers Polska og ny programleder i spissen, håper Borkhus på at folk fortsatt vil lytte og delta i quizen.

- Det er ikke sikkert alle har fått med seg at Viggo Valle har sluttet som programleder. Hvordan tror du reaksjonene blir når de hører og ser deg som programleder?

- Jeg håper at de gir det en sjanse. Jeg tror verdien er der. Det blir en litt enklere quiz hvor vi ønsker å inkludere alle, både bestemor og barnebarn, sier Borkhus.

- Et mer helhetlig familieprogram, legger han til.

Da Valle ledet Påskelabyrinten for siste gang i fjor, var et snitt på 649.000 nordmenn daglig innom sendingene på NRK P1 og NRK P1+. Borkhus forteller at han håper det nye formatet kan være opprettholde tallene, og også kanskje øke dem noe.

- Jeg mener man må sette hårete mål. Så hvis jeg skal sette et mål, så må det være at vi klarer å øke tallet noe, sier Borkhus.

På TV fulgte et snitt på 106.000 nordmenn med på Påskelabyrinten i 2024.

- En viss risiko med familielivet

Borkhus forteller at han tidligere har hørt svært lite på radio de dagene han har hatt fri, og at påsken derfor har vært tilnærmet radiofri.

- Jeg hører ikke så mye på radio når jeg har fri. For meg er det greit å få litt avstand når jeg ikke jobber. Så i påskene har jeg pleid å kanskje ta en tur til Folldal hvor jeg kommer fra og hatt sofa-påske, sier Borkhus.

Selv om Borkhus personlig ikke har sittet klistret til radion i påsken, så er han godt kjent med engasjementet rundt radioprogrammet.

- Kona mi er veldig glad i påskelabyrinten, så det er en viss risiko med familielivet. Jeg kjenner på presset fra hjemmefronten, sier Borkhus lattermildt.

- Er du forberedt på at dette kan bli påskene de neste tiårene?

- Ja, det er jeg. Jeg tror dette er noe jeg kan bli glad i. Jeg synes programmet er et kult konsept. Det er intensivt, noe som er en fin ting. Det er 26 år til jeg er i pensjonsalderen, så jeg har god tid til at folk skal bli vant med at det er jeg som leder programmet, sier Borkhus.

Påskelabyrintens nye sjef sløyfer kjenningslåt og får kjendiser med på laget: - Håper folk gir det en sjanse