Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Den amerikanske streaming-giganten Netflix, som snart får følge av HBO Nordic, har skapt liv i det nordiske nett-tv-markedet etter sin lansering i forrige uke. MTG reagerte med å senke prisen på sitt nett-tv-produkt Viaplay til 79 kroner, som er samme pris som Netflix tilbyr.
Også Telenor opererer i dette markedet med sin tjeneste Comoyo. Tidligere har Comoyo kun tilbudt film til stykkepris eller abonnement på lineære tv-kanaler. Nå gjør også Comoyo klar en tjeneste som skal tilby ubegrenset med film- og tv-seing for en fast pris i måneden. Tjenesten har fått navnet View, men lanseringsdato er ikke offentliggjort.
- Dette høres ut som en Netflix-utfordrer?
- Det blir en abonnementsløsning for kunder, slik at de betaler et fast månedlig beløp og får tilgang til å se så mye man vil, i motsetning til andre tjenester, der man betaler stykkevis, sier kommunikasjonsansvarlig Josephine Simonsen i Comoyo til Kampanje.
Svar på etterspørsel
- Hva er bakgrunnen for at dere lanserer View?
- Det er rett og slett tilbakemeldinger fra kunder. Dette er noe de ønsker seg. Hele produktutviklingen vår er basert på tilbakemeldinger fra kunder.
Comoyo vil ikke røpe om også de vil legge seg på 79 kroner i måneden, som på kort tid har blitt en industristandard.
- Men hva tenker dere om å avvike for mye fra den prisen?
- Så langt har vi ikke kommet i produktutviklingen enda. Kundene får vente og se.
Les også:
Ukjent innhold
Det er foreløpig heller ikke kjent hvilket innhold som vil bli tilgjeng i den nye tjenesten. Mens HBO Nordic vil tilby HBO-produserte tv-serier like etter amerikansk premiere, er Netflix sin forretningsmodell basert på et bredere utvalg av noe eldre serier og filmer.
- Hva skal være Comoyos styrke i denne konkurransen?
- Jeg tror det er plass til mange i denne konkurransen. Dette er en lang reise som vi bare har begynt på. Det som er helt grunnleggende for oss, er å høre på hva Comoyo-brukerne ønsker. Vi introduserer denne tjenesten først i lukkede betaer og får brukerne til å teste, og så gir vi tilgang til flere etter hvert, sier Simonsen.
- Dere har med lanseringen av View tre forskjellige forretningsmodeller. Dere er ikke redde for at det skal bli for komplisert?
- Vi må høre på hva brukerne sier. Hvis de mener det, så tar vi hensyn til det.
Inngår BBC-avtale
Samtidig inngår Comoyo et samarbeid med BBC Worldwide om å tilby kanalene BBC Entertainment, BBC Lifestyle, BBC Knowledge og BBC World News i sin lineære tv-tjeneste. Comoyo TV kan dermed tilby totalt 17 tv-kanaler, inkludert TVNorge-kanalene.
- Vi er stolte over at BBC Worldwide, et av verdens mest anerkjente tv-selskaper, velger å samarbeide med oss. Det gjør at Comoyo TV nå får et helt unikt kanaltilbud med stor bredde og høy kvalitet, sier Sven Thaulow, daglig leder i Comoyo i en pressemelding.
- Vil BBC-innholdet også bli tilgjengelig på View?
- Det er først og fremst kanalene vi nå tilbyr kundene, sier Simonsen.
Comoyos direktesendte tv-kanaler selges i en pakke på 129 kroner i måneden.